IBC kontejner vás ohromí svými rozměry


Představte si, že byste měli za úkol vytvořit nádobu, ve které budete přepravovat po celém světě na velmi dlouhé vzdálenosti ovocné džemy, marmelády, pasírovaná rajčata, zeleninové šťávy, ovocná pyré, zmrzlinové dřeně a podobně upravené ovocné a zeleninové polotovary. Jak byste tuto úlohu vyřešili?

přeprava jahod

Bylo by to samozřejmě možné přepravovat v malých nádobách, které může přenášet jeden pracovník, ale to by nebylo příliš ekonomické. Někteří výrobci na to šli jinak, volili metodu co nejvyšší velikosti a nosnosti, až vznikl IBC kontejner 1000 l rozměry přímo ohromujícími. Krychle o hraně jednoho metru o celkové hmotnosti nákladu přibližně jedné tuny je již dostatečně objemná na to, aby se snadno a rychle mohlo manipulovat, přepravovat a skladovat obrovské množství zemědělské úrody.

skladování a transport ovoce a zeleniny

IBC kontejnery jsou navíc skládací, jestliže je zrovna nepotřebujete, zaberou ve skladech minimum místa jako ploché desky. Jsou zhotovené z velmi robustního, pevného materiálu, pochopitelně odpovídajícímu potravinářským normám pro kontakt s tímto druhem zboží. Do IBC kontejnerů se však ještě vkládají plastové vnitřní vložky, které slouží jako přímý vstup pro umístění kašovitých či tekutých složek, a to za různých teplot. Tímto způsobem lze přepravovat i podchlazené potraviny, čímž se zajistí jejich dlouhodobá životnost. Výhodou je také snadné udržení kontejnerů v čistotě, vzhledem k tomu, že jsou vůči běžným nečistotám spíše netečné.

Manipulace s IBC kontejnery je usnadněna tím, že je lze bezpečně umístit na speciální plastové palety, a je možné je skládat na sebe až do výšky pěti metrů. Tím pádem musí také odpovídat nosnost jak kontejnerů, tak i palet přibližně pěti tunám. Pro laickou veřejnost jsou tyto logistické parametry stěží představitelné, jen si zkuste vybavit, že byste měli na sobě pět obřích beden, které dosahují až do výšky třetího patra bytu v panelovém domě.